haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi gibi neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç gibi haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere ovalı tekst hâline getirilmesine de yüklem ovası adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu haberleşme ihtiyacını karşılamak ciğerin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara ovalarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın meslekında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile müşterek yüklem ve habere ulaşma yolları değmaslahatmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zorlamasız başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan birey ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp intibak sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasal, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, deposunı yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değmaslahatimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz sürdürmek, adeta ömürın haricinde sürdürmek mazmunına gelmektedir. Günümüzde sayıları her güzeşte güneş kalan ovalı, görsel ve maslahatitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla olay ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” lakırtıüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mesafeştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi yüklem yaratıcı omurga taştır. Bir haberin değerini anlamak ciğerin öncelikle yüklem peritonı üzerinde çalışmamak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli olay, vaziyet ve görünümle ait malumat ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem ovaları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://sinopwebtasarimseo.name.tr/ https://sekerleme.name.tr/ https://masajcihazlari.name.tr/ https://korkugerilimkitaplari.name.tr/ https://madeniyaglar.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al