Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Başbuğıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Demetdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri uzmanı başüstüne. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Maşrık Yol Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları yürekin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun ilk başbuğı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Başkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya sarrafiyeladı. Ilmî yayınlarda da gerçek çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Dünya Sağlık Örgütü’nün bünyeunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sağlık Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da iki devir riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başbuğ ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sağlık bilimleri düzlükında çok adetda bilimsel makalesi, kitap seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Doğruluk ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birsonsuz devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok millî organizasyon Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi namına Talih Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 almanak varlıkı çocuklara, kıraylere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu ulamalarla sağlık, yetişek ve ilim yürekin yarattığı kurumlarla her daim hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://sinopwebtasarimseo.name.tr/ https://sekerleme.name.tr/ https://masajcihazlari.name.tr/ https://korkugerilimkitaplari.name.tr/ https://madeniyaglar.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al